Туризмът играе жизненоважна роля в европейската икономика, като много туристи предпочитат организирани пакети. Европалати смята, че най-новото предложение за преразглеждане на Директивата за пакетните туристически пътувания трябва да бъде внимателно прецизирано, за да се предотврати по-нататъшно увеличение в регулаторната несигурност и сложност и да се подпомогне растежа и устойчивостта на туристически сектор.
Туризмът е с основен принос за икономиката на Европа, привличайки с организирани туристически пакети много потребители като комбинация от удобство и сигурност.
Директивата за пакетните туристически пътувания от 2015 г. засили защитата за пътниците, като покрива широка гама от услуги в рамките на един пакет, спомагайки за опростено планиране на пътуването.
През ноември 2023 г. Европейската комисия предложи преразглеждане на Директивата, след оценка, в която изложи слабости като правна несигурност и прекомерна сложност за бизнеса и потребителите.
Тази ревизия въвежда чувствителни промени чрез значително разширяване на дефиницията „пакетно пътуване”, подобряване на изискванията за първоначалната вноска, опростени условия за прекратяване, кодифицирани ваучерни схеми, засилени разпоредби за несъстоятелността, договорености в подкрепа правата на потребителите.
Докато европейският бизнес трябва да се адаптира към развиващата се туристическа среда, е необходимо внимателно разглеждане на предложените промени. Законодателите на Европейския съюз трябва да избягват въвеждането на прекомерни регулаторни тежести, което може да попречи на възстановяването на сектора и на възможността за растеж, особено в периода след пандемията Covid-19.
Европалати е особено загрижена относно някои разпоредби, свързани с ревизирани дефиниции като „пакетно пътуване“, предложени ограничения върху размера на първоначалните плащания, комплексни правила за ваучерна схема и разширяване на безплатното право на отказ за потребителите при прекратяване на пакета.
Необходими са повече балансирани и устойчиви решения в правилата за пакетно пътуване. От решаващо значение е съзаконодателите да прецизират предложения текст, така че ефективно да се балансират потребителските права с оперативните нужди на туристическия бизнес. Един балансиран подход не само ще идентифицира недостатъците на съществуващата директива, но също така ще насърчи по-устойчива и конкурентоспособна европейска туристическа индустрия.