Актуални новини

Министерството на труда и социалната политика обсъди със социалните партньори транспонирането на европейската директива за адекватни минимални заплати

„Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса на труда да се регламентират критерии, въз основа на които да се определят най-ниското възнаграждение за труд и референтна стойност за оценяване на неговата адекватност“. Това каза министър Ивайло Иванов на среща с национално представителните организации на синдикатите и на работодателите в Министерството на труда и социалната политика. Българската търговско промишлена палата бе представена от зам.-председателя д-р Васил Тодоров.

Министър Иванов посочи, че съгласно директивата тези критерии трябва да са покупателната способност на законоустановените минимални заплати, като се взема предвид издръжката на живота; общото равнище на работните заплати и тяхното разпределение; темпът на растеж на работните заплати и дългосрочните равнища и развитието на националната производителност. Становището на Министерството на труда и социалната политика е, че е необходимо да се регламентира законодателно и основание за цялостна процедура за определяне на най-ниското трудово възнаграждение, която да гарантира участието на социалните партньори.

Министърът на труда припомни, че към министерството работят паралелно две работни подгрупи – за механизъм за определяне на минималната заплата и за колективното трудово договаряне на работните заплати. Той уточни, че има разработени няколко варианта за определяне на най-ниското възнаграждение, които ще бъдат представени в работните групи. „Надяваме се до 30 октомври да подготвим предложение за законодателно транспониране на директивата. То ще бъде обсъдено със социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество и ще бъде внесено в Министерския съвет и Народното събрание“, каза министър Ивайло Иванов.

Заместник-председателят на Българската търговско промишлена палата д-р Васил Тодоров обърна внимание на кратките срокове за транспониране на директивата. Досегашната дейност на работните групи по темата не дава резултат в постигането на разумни  решения със синдикатите. От друга страна, отсъствието на редовно правителство прави дейността им още по-трудна. Затова работодателите очакват активизиране на инициативи от страна на Министерството на труда и социалната политика, както и предложения,  около които да се води диалог и постигане на консенсус. Приемането на разумен вариант за страните в този процес по транспониране на директивата е основополагащ, за да продължи  диалога със синдикатите и по-други важни теми.